opony-samli-warsztat-samochodowy-hurtowania-motoryzacyjna-rumia

Opony samochodowe – sprzedaż i wymiana

Opony samochodowe są bardzo ważnym elementem eksploatacyjnym, ponieważ wpływają na przyczepność samochodu do drogi. Są jedyną częścią pojazdu mającą bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dlatego ich stan ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z konieczności wymieniania opon na takie, które są dostosowane do danej pory roku. Można też zdecydować się na produkty wielosezonowe. Jednak oprócz zmiany ogumienia z letniego na zimowe i odwrotnie, warto również zwrócić uwagę, czy opony Twojego samochodu nie uległy wyeksploatowaniu.

Choć guma, z której się je produkuje, wytrzyma wiele niesprzyjających warunków, to jednak z każdym przejechanym kilometrem ulega postępującemu ścieraniu. Tak zwane „łyse opony” mogą powodować zagrożenie podczas jazdy choćby dlatego, że podczas gwałtownego hamowania, auto może utracić przyczepność. Jeśli potrzebujesz nowych opon, w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór modeli w różnych klasach cenowych.

Znajdziesz u nas duży wybór opon od wiodących producentów, zapraszamy.

Klasa premium
Bridgestone
 
Continetal
 
Dunlop
 
Goodyear
 
Michelin
 
Nokian
 
Pirelli
 
Yokohama
 

Falken

Klasa średnia
Firestone
 
Fulda
 
Hankook
 
Kleber
 
Nexen
 
Triangle
 
Uniroyal
 
Kumho
 

Vredestein

Klasa budżet
Barum
 
Dębica
 
Kormoran
 
Dayton
 
Silverstone
 
Sunfull
 
Riken
 
Winderforce
 

Profil

Wszystkie opony dostępne mamy w wersji:
  • zimowe
  • letnie
  • wielosezonowe
Opony mają wpływ na nasze bezpieczeństwo poprzez zachowanie przyczepności w różnych warunkach. Ponadto odgrywają dużą rolę w komforcie jazdy, poziomie spalania czy osiągach samochodu. Dlatego też przy zakupie trzeba kierować się nie tylko ceną, ale również wieloma innymi aspektami , między innymi:

✔    Dopasowaniem opony
Można go odczytać w instrukcji samochodu , na naklejce informacyjnej we wnęce drzwi czy też na oponie którą dotychczas użytkujemy. Przykładowy wymiar opony to 205/55/r16

wymiana-opon-rumia

✔    Spalanie paliwa
Im większe opory toczenia, tym więcej paliwa potrzebuje samochód, aby przejechać dany odcinek trasy, a to oznacza wyże koszty eksploatacji i większą emisję spalin; UE przyznaje ocenę na skali A-G, gdzie „A” oznacza najlepszą klasę paliwową. Średnia różnica spalania paliwa, pomiędzy kolejnymi ocenami na etykiecie wynosi ok 0,12 l/100km. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr, jeżeli w podobnej cenie mamy oponę z notą „B” oraz „E”.

wulkanizacja-rumia

✔    Hamowanie na mokrej powierzchni
Tutaj również obowiązuje skala A-G; ocena „A” informuje o najkrótszej drodze hamowania, a każda kolejna ocena to 3m dłuższa droga hamowania czyli połowa długości samochodu. Według mnie jest to jeden z najważniejszych parametrów, jakie powinniśmy brać pod uwagę wybierając opony. Dodam tylko, że wspomniana droga hamowania przeprowadzana jest przy prędkości 80 km/h przez auto klasy średniej na torze polewanym wodą.

opony-sprzedaz-rumia

✔    Poziom hałasu
Na etykiecie znaleźć można dwie informacje dotyczące poziomu emitowanego przez oponę. Pierwsza to liczbowe przedstawienie wysokości w decybelach (dB), drugą natomiast zamieszcza się na graficznej skali (symbole trzech fal dźwiękowych – każda kolejna fala to 3bd co przekłada się na hałas o 100% większy od poprzedniej). Badanie przeprowadzane jest przy prędkości auta wynoszącej 80 km/h.

✔    Indeks prędkości oraz nośności
Są to współczynniki, które informują o tym, jaką prędkość może rozwinąć kierowca, a także o maksymalnym obciążeniu samochodu przy zachowaniu dopuszczalnej prędkości. Indeks prędkości przedstawiany jest literami alfabetu (od A1-8 do Y), zaś indeks nośności w kilogramach (190-1600 kg). Poza tym, że stosowanie się do indeksów jest rozsądne z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest jeszcze drugi powód, nie mniej ważny. Jeśli dojdzie do kolizji auta wyposażonego w opony o nieodpowiednich indeksach, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.

Copyright © 2020 Samli

Znajdź nas na