WARSZTAT SAMOCHODOWY


SKLEP Z CZĘŚCIAMI

Sklep motoryzacyjny w Rumii. Najwyższa jakość usług! Markowe opony samochodowe. Sprawdź naszą ofertę.

Opony są najważniejszym elementem, wpływającym na przyczepność naszego samochodu do drogi i jedynym bezpośrednim kontaktem pojazdu z nawierzchnią. Ich stan ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo bardzo duży wybór opon.

Klasa premiumBridgestone Continetal Dunlop Goodyear Michelin Nokian Pirelli Yokohama

Falken

Klasa średniaFirestone Fulda Hankook Kleber Nexen Triangle Uniroyal Kumho

Vredestein

Klasa budżetBarum Dębica Kormoran Dayton Silverstone Sunfull Riken Winderforce

Profil

Wszystkie opony dostępne mamy w wersji:

Opony mają wpływ na nasze bezpieczeństwo poprzez zachowanie przyczepności w różnych warunkach. Ponadto odgrywają dużą rolę w komforcie jazdy, poziomie spalania czy osiągach samochodu. Dlatego też przy zakupie trzeba kierować się nie tylko ceną, ale również wieloma innymi aspektami , między innymi:

✔    Dopasowaniem opony
Można go odczytać w instrukcji samochodu , na naklejce informacyjnej we wnęce drzwi czy też na oponie którą dotychczas użytkujemy. Przykładowy wymiar opony to 205/55/r16

✔    Spalanie paliwa
Im większe opory toczenia, tym więcej paliwa potrzebuje samochód, aby przejechać dany odcinek trasy, a to oznacza wyże koszty eksploatacji i większą emisję spalin; UE przyznaje ocenę na skali A-G, gdzie „A” oznacza najlepszą klasę paliwową. Średnia różnica spalania paliwa, pomiędzy kolejnymi ocenami na etykiecie wynosi ok 0,12 l/100km. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr, jeżeli w podobnej cenie mamy oponę z notą „B” oraz „E”.

✔    Hamowanie na mokrej powierzchni
Tutaj również obowiązuje skala A-G; ocena „A” informuje o najkrótszej drodze hamowania, a każda kolejna ocena to 3m dłuższa droga hamowania czyli połowa długości samochodu. Według mnie jest to jeden z najważniejszych parametrów, jakie powinniśmy brać pod uwagę wybierając opony. Dodam tylko, że wspomniana droga hamowania przeprowadzana jest przy prędkości 80 km/h przez auto klasy średniej na torze polewanym wodą.

✔    Poziom hałasu
Na etykiecie znaleźć można dwie informacje dotyczące poziomu emitowanego przez oponę. Pierwsza to liczbowe przedstawienie wysokości w decybelach (dB), drugą natomiast zamieszcza się na graficznej skali (symbole trzech fal dźwiękowych – każda kolejna fala to 3bd co przekłada się na hałas o 100% większy od poprzedniej). Badanie przeprowadzane jest przy prędkości auta wynoszącej 80 km/h.

✔    Indeks prędkości oraz nośności
Są to współczynniki, które informują o tym, jaką prędkość może rozwinąć kierowca, a także o maksymalnym obciążeniu samochodu przy zachowaniu dopuszczalnej prędkości. Indeks prędkości przedstawiany jest literami alfabetu (od A1-8 do Y), zaś indeks nośności w kilogramach (190-1600 kg). Poza tym, że stosowanie się do indeksów jest rozsądne z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest jeszcze drugi powód, nie mniej ważny. Jeśli dojdzie do kolizji auta wyposażonego w opony o nieodpowiednich indeksach, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.

Copyright © 2020 Samli

Znajdź nas na


Facebook