Samli.pl – warsztat samochodowy, sklep z częściami Rumia

Strona główna » Blog » Czy można jeździć z przepaloną żarówką w reflektorze?
Wymiana żarówki w reflektorze

Czy można jeździć z przepaloną żarówką w reflektorze?

Aby nasz pojazd mógł legalnie uczestniczyć w ruchu drogowym, musi być w pełni sprawny – czyli m.in. posiadać kompletne i funkcjonujące oświetlenie. Co jednak w sytuacji, gdy nagle przepali nam się żarówka, w wyniku czego zaczniemy jeździć z jednym niezapalonym reflektorem? Czy możemy dostać za to mandat lub ponieść poważniejsze konsekwencje?

Czy dostaniemy mandat za niedziałający reflektor?

Samochód zostanie dopuszczony do ruchu jedynie wtedy, gdy będzie posiadał w pełni sprawne światła. Zgodnie z przepisami w doskonałym stanie muszą znajdować się:

  • światła drogowe,
  • światła pozycyjne (zarówno przednie, jak i tylne),
  • światła cofania,
  • światła mijania,
  • przynajmniej dwa światła hamowania,
  • kierunkowskazy,
  • światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną,
  • światła odblaskowe tylne,
  • światła przeciwmgielne tylne,
  • światła awaryjne.

Co to oznacza? Że zawsze, gdy w którymś z wymienionych elementów pojazdu przepali się żarówka, należy jak najszybciej wymienić ją w warsztacie samochodowym. Z jednej strony jest to kwestia bezpieczeństwa na drodze – niedziałające oświetlenie sprawi, że będziemy gorzej widzieć drogę przed sobą, a ponadto będziemy mieli ograniczone możliwości sygnalizowania swoich zamiarów innym kierowcom. Z drugiej strony w przypadku kontroli musimy w najlepszym razie liczyć się z mandatem o wysokości od 50 do 200 zł. W najgorszym – nawet z odebraniem nam dowodu rejestracyjnego.

Choć ostatnia z wymienionych praktyk ma miejsce niezwykle rzadko, musimy wziąć pod uwagę, że może przytrafić się także i nam. W takiej sytuacji funkcjonariusz wyda nam obejmujące okres siedmiu dni zezwolenie na korzystanie z pojazdu – daje nam to więc dokładnie tydzień na wymianę zużytej żarówki i doprowadzenie pojazdu do stanu, w którym będzie on mógł uczestniczyć w ruchu drogowym. Dopiero, gdy o to zadbamy, będziemy mogli przedłożyć otrzymane od funkcjonariusza pokwitowanie i odebrać dowód rejestracyjny w Wydziale Komunikacji, w którym nasz samochód został zarejestrowany.

Kiedy nie dostaniemy mandatu za przepaloną żarówkę?

Istnieje możliwość uniknięcia mandatu za niedziałające oświetlenie w przypadku kontroli – usterka musi zostać przez nas naprawiona na miejscu. Oznacza to, że musimy wymienić żarówkę na nową w obecności przeprowadzającego kontrolę funkcjonariusza.

Co więc robić w sytuacji, w której żarówka reflektora przepaliła się nam nieoczekiwanie w samym środku podróży? Jeżeli nie chcemy otrzymać mandatu czy utracić dowodu rejestracyjnego, powinniśmy po prostu być przygotowani na taką ewentualność. W tym celu warto nie tylko wozić ze sobą zapasowe żarówki, lecz także nauczyć się sposobu ich wymiany. Oprócz tego powinniśmy też przeprowadzać regularne kontrole oświetlenia samochodowego – pomoże nam to przewidzieć, kiedy mniej więcej może nastąpić przepalenie.