Opony samochodowe są bardzo ważnym elementem eksploatacyjnym, ponieważ wpływają na przyczepność samochodu do drogi. Są jedyną częścią pojazdu mającą bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dlatego ich stan ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z konieczności wymieniania opon na takie, które są dostosowane do danej pory roku. Można też zdecydować się na produkty wielosezonowe. Jednak oprócz zmiany ogumienia z letniego na zimowe i odwrotnie, warto również zwrócić uwagę, czy opony Twojego samochodu nie uległy wyeksploatowaniu.
Choć guma, z której się je produkuje, wytrzyma wiele niesprzyjających warunków, to jednak z każdym przejechanym kilometrem ulega postępującemu ścieraniu. Tak zwane „łyse opony” mogą powodować zagrożenie podczas jazdy choćby dlatego, że podczas gwałtownego hamowania, auto może utracić przyczepność. Jeśli potrzebujesz nowych opon, w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór modeli w różnych klasach cenowych.
Znajdziesz u nas duży wybór opon od wiodących producentów, zapraszamy.
Falken
Vredestein
Profil
✔ Dopasowaniem opony
Można go odczytać w instrukcji samochodu , na naklejce informacyjnej we wnęce drzwi czy też na oponie którą dotychczas użytkujemy. Przykładowy wymiar opony to 205/55/r16
✔ Spalanie paliwa
Im większe opory toczenia, tym więcej paliwa potrzebuje samochód, aby przejechać dany odcinek trasy, a to oznacza wyże koszty eksploatacji i większą emisję spalin; UE przyznaje ocenę na skali A-G, gdzie „A” oznacza najlepszą klasę paliwową. Średnia różnica spalania paliwa, pomiędzy kolejnymi ocenami na etykiecie wynosi ok 0,12 l/100km. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr, jeżeli w podobnej cenie mamy oponę z notą „B” oraz „E”.
✔ Hamowanie na mokrej powierzchni
Tutaj również obowiązuje skala A-G; ocena „A” informuje o najkrótszej drodze hamowania, a każda kolejna ocena to 3m dłuższa droga hamowania czyli połowa długości samochodu. Według mnie jest to jeden z najważniejszych parametrów, jakie powinniśmy brać pod uwagę wybierając opony. Dodam tylko, że wspomniana droga hamowania przeprowadzana jest przy prędkości 80 km/h przez auto klasy średniej na torze polewanym wodą.
✔ Poziom hałasu
Na etykiecie znaleźć można dwie informacje dotyczące poziomu emitowanego przez oponę. Pierwsza to liczbowe przedstawienie wysokości w decybelach (dB), drugą natomiast zamieszcza się na graficznej skali (symbole trzech fal dźwiękowych – każda kolejna fala to 3bd co przekłada się na hałas o 100% większy od poprzedniej). Badanie przeprowadzane jest przy prędkości auta wynoszącej 80 km/h.
✔ Indeks prędkości oraz nośności
Są to współczynniki, które informują o tym, jaką prędkość może rozwinąć kierowca, a także o maksymalnym obciążeniu samochodu przy zachowaniu dopuszczalnej prędkości. Indeks prędkości przedstawiany jest literami alfabetu (od A1-8 do Y), zaś indeks nośności w kilogramach (190-1600 kg). Poza tym, że stosowanie się do indeksów jest rozsądne z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest jeszcze drugi powód, nie mniej ważny. Jeśli dojdzie do kolizji auta wyposażonego w opony o nieodpowiednich indeksach, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.