Samli.pl – warsztat samochodowy, sklep z częściami Rumia

Strona główna » Blog » Co może zostać uszkodzone w podwoziu samochodu?
mechanik naprawia element podwozia

Co może zostać uszkodzone w podwoziu samochodu?

Kierowcy samochodów muszą zmagać się z różnego rodzaju usterkami swoich pojazdów. Niektóre z nich są spowodowane eksploatacją aut czy zużywaniem się części zamiennych, a inne warunkami na jezdni. Jak wiadomo, wiele polskich dróg pozostawia sporo do życzenia, a elementem pojazdu, który cierpi z ich powodu najbardziej, zwykle jest podwozie. W dzisiejszym wpisie pokrótce opowiadamy, co może zostać w nim uszkodzone oraz jak rozpoznać ewentualne usterki.

Amortyzatory, wahacze i stabilizator

Często zdarza się tak, że do naszego autoserwisu w Rumi trafiają samochody, których objawy wskazują na problemy z zawieszeniem. Mowa tutaj przede wszystkim o amortyzatorach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia w przypadku poruszania się po nawierzchni słabej jakości. Wówczas kierowcy nierzadko zauważają problemy związane z wydłużeniem czasu hamowania, kołysaniem czy podskakiwaniem pojazdu na nierównościach.

Jeśli podczas diagnostyki samochodowej  niesprawność amortyzatora zostanie potwierdzona, to konieczne może okazać się wymienienie pary. Oprócz tego częstym awariom ulegają też sworznie wahaczy. Problem zwykle objawia się pukaniem na wybojach. Jeśli kierowca jeździ po wybojach ze skręconymi kołami, to może też dojść do szybszego zużycia się stabilizatora.

Jakie są inne problemy związane z uszkodzeniem podwozia samochodu?

Kolejnym problemem, który może wynikać z uszkodzeń podwozia samochodu, jest szum w łożyskach kół, który jest szczególnie zauważalny podczas jazdy na zakrętach. O konieczności odbycia wizyty w zakładzie mechaniki pojazdowej może świadczyć też odgłos strzelania sprężyny podczas skręcania kół na postoju. Warto też wspomnieć o drążku kierowniczym. Jeśli chodzi o tę usterkę, to można ją zauważyć, jeżeli samochód jest „ściągany” na jedną ze stron podczas jazdy.

Oprócz tego zauważalne mogą być też charakterystyczne stuki. Na końcu wrócimy jeszcze na chwilę do wspomnianych wcześniej wahaczy. Oprócz omawianych sworzni awariom mogą ulegać też tuleje. W tym przypadku kierowca zwykle boryka się z głośnymi stukami, które można usłyszeć zwłaszcza podczas przejeżdżania przez dziury.