Samli.pl – warsztat samochodowy, sklep z częściami Rumia

Strona główna » Blog » Za co odpowiada turbosprężarka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
stalowa turbosprężarka

Za co odpowiada turbosprężarka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Regularne wizyty w serwisie samochodowym są niezbędne, aby pojazd był w pełni sprawny, a przede wszystkim nie stanowił zagrożenia dla kierującego i innych uczestników ruchu drogowego. Często zdarza się tak, że usługa serwisowa polega na przeprowadzeniu przeglądu czy wymianie płynów eksploatacyjnych. Czasami jednak pojazd odmawia posłuszeństwa i konieczna jest wymiana jednej z części. W dzisiejszym wpisie skupimy się na turbosprężarce. Za co odpowiada ten element i na co należy zwrócić uwagę, kupując go?

Za co odpowiada turbosprężarka?

Czasami zdarza się tak, że po przeprowadzeniu diagnostyki samochodowej w warsztacie okazuje się, że konieczna będzie wymiana którejś z części. Może to być na przykład omawiana turbosprężarka. Jest to element, w skład którego wchodzą dwie kluczowe części, czyli turbina i sprężarka, które są zamontowane na jednej osi. Turbosprężarka jest montowana przede wszystkim w samochodach sportowych, ponieważ dzięki niej można zwiększyć moc silnika, nie zwiększając masy pojazdu. W praktyce oznacza to, że jeśli jest dobrze dobrana, to potrafi czerpać energię ze spalin, które są produkowane przez silnik. Co więcej, kierowca wówczas nie musi martwić się o dodatkowe zużycie paliwa, które bywa kosztowne.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając turbosprężarkę?

Jeżeli podczas wizyty u mechanika okaże się, że konieczna jest wymiana części, warto najpierw dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę, kupując konkretny podzespół. W przypadku turbosprężarki zdecydowanie warto zdać się na pomoc specjalistów. Oprócz tego pomocne może okazać się użycie narzędzia, jakim jest kalkulator doboru turbosprężarki. Dzięki niemu można łatwo dopasować maszynę wirnikową do określonych parametrów przepływu. W związku z tym przydatna będzie wiedza w trzech zakresach:

  • przepływów,
  • lokalizacji,
  • spadu.

Należy również podkreślić, że podczas zakupu tak ważnego elementu jak turbosprężarka nie warto oszczędzać. Oryginalne podzespoły pochodzące ze sprawdzonych źródeł są gwarancją poprawnego i bezpiecznego działania pojazdów i inwestycji na dłuższy okres.