Samli.pl – warsztat samochodowy, sklep z częściami Rumia

Strona główna » Blog » Na czym polega diagnostyka samochodu? 
diagnostyka samochodu

Na czym polega diagnostyka samochodu? 

Aby samochód zachował pełną sprawność, konieczna jest jego rozsądna eksploatacja, korzystanie z dobrej jakości paliwa czy innych płynów eksploatacyjnych oraz regularne wykonywanie przeglądów. Oprócz tego kierowca powinien również zwracać uwagę na komunikaty, które pojawiają się na desce rozdzielczej. Mowa tutaj na przykład o komunikatach, które informują o konieczności wymiany oleju. Za przekazywanie takich komunikatów odpowiada komputer pokładowy, który pozwala zachować kontrolę nad autem. Podczas wizyty w warsztacie samochodowym często konieczne jest wykonanie diagnostyki samochodu. Jak przebiega taki serwis?

Co to jest diagnostyka komputerowa samochodu?

Usługa diagnostyki komputerowej samochodu jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niej można zlokalizować większość usterek w pojeździe bez konieczności rozbierania samochodu. Podczas takiego serwisu samochodowego mechanik podłącza pod komputer samochodowy podręczny laptop.

Następnie na ekranie urządzenia pojawiają się kody, które informują o odbieganiu od normy któregoś z podzespołów. Należy jednak podkreślić, że odczytanie błędu nie jest równoznaczne z postawieniem przez mechanika diagnozy. Diagnostyka komputerowa jest wykonywana między innymi w przypadku pojawienia się kontrolek na desce rozdzielczej, a także, jeżeli samochód traci moc czy ma problem z odpalaniem.

Jakie elementy są sprawdzane podczas diagnostyki samochodu?

Dzięki diagnostyce komputerowej samochodu można w krótkim czasie rozpoznać stan techniczny jego podzespołów. Podczas wizyty w autoserwisie sprawdzany jest przede wszystkim sterownik silnika i układ paliwowy. Co więcej, mechanik, który przeprowadza diagnostykę, na podręcznym laptopie widzi również informacje dotyczące systemów bezpieczeństwa takich jak ABS, ESP, SRS, EPC, ASR czy AIRBAG.

Takie informacje pomagają w postawieniu diagnozy i określeniu, jakiego serwisu wymaga pojazd, czy jakie autoczęści będą do tego niezbędne. Co więcej, diagnostyka samochodu pozwala też zweryfikować parametry samochodu podczas jazdy. Mowa tutaj na przykład o silniku, czasach wtrysków czy o temperaturze. Taka usługa przyspiesza również czas naprawy, a często również redukuje jej koszty.