Świeca zapłonowa jest odpowiedzialna za wytwarzanie prądu zapalające mieszankę paliwowo-powietrzną w silniku spalinowym potrzebną do uruchomienia samochodu. Świece wprawiają tłoki silnika w ruch i dostarczają moc, aby pojazd poruszał się po drodze. Sprawdźmy, które sygnały świadczą o powolnym zużyciu się świec. Kiedy należy podjąć decyzję o wymianie części?
Problemy z uruchomieniem samochodu
Pomimo że akumulator jest uznawany za głównego winowajcę problemów z rozruchem silnika, równie częstym sprawcą mogą być świece zapłonowe. Uruchomienie pojazdu może być szczególnie trudne w niesprzyjających warunkach pogodowych – zużyte świece nie dają wystarczającej ilości iskry, aby obrócić silnik, przez co pojazd nie odpala, albo odpala z trudem.
Przerwy w zapłonie są często spowodowane co najmniej jedną zużytą świecą zapłonową. W takiej sytuacji kierowca może zauważyć, że prędkość silnika raz słabnie, a raz przyspiesza.
Samochód ma problemy z przyspieszeniem
Zużyta świeca zapłonowa nie jest skuteczna w tworzeniu iskry potrzebnej do zapalenia mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania. Jedną z najbardziej oczywistych sytuacji, w której zaobserwujesz ten brak energii, jest moment, w którym samochód ma trudności z odpowiednim przyspieszeniem. Im dłużej będziesz lekceważył te symptomy, tym większe prawdopodobieństwo, że pewnego dnia pojazd po prostu nie zapali.
Częstotliwość wymiany świec zapłonowych
Nawet jeśli zapomnisz o oddaniu pojazdu na zaplanowany przegląd, jego system jest precyzyjnie dostrojony, aby ostrzegać Cię o potencjalnych problemach. Zwróć uwagę na kontrolkę check engine. To zapobiegawcze ostrzeżenie informujące, że nadszedł czas, aby podjąć działanie.
Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na wczesne znaki ostrzegawcze w samochodzie. Łatwo przeoczyć rutynową wizytę konserwacyjną, dlatego nie warto lekceważyć sygnałów wysyłanych przez samochód. Awaria świec zapłonowych może przyczynić się do kosztownych napraw i unieruchomienia pojazdu na wiele dni.